End of Report
BMX Event Manager© by Lyndon.Downing@bigpond.com

EA Regional Winter Series 2016/17

Event Administrator: Phil Townsend - philtbmx@aol.com

BMX EVENT MANAGER, Report Created 19/Mar/2017 17:10:37

Series Detailed, All Riders

Round 1: BMX East Region Winter Series 2016/17 Round 1

Round 2: BMX East Region Winter Series 2016/17 Round 2

Round 3: BMX East Region Winter Series 2016/17 Round 3

Round 4: BMX East Region Winter SEries 2016/17 Round 4

Round 5: BMX East Region Winter SEries 2016/17 Round 5

Round 6: BMX East Region Winter SEries 2016/17 Round 6

Male 7 & Under 23 Riders 11 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 6 of 6 Rounds
RESULT POINTS < BR > BONUS POINTS
GRAND BONUS BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
5
R5
6
R6
1 HEATH THOMAS Braintree BMX Racing Club E 327.4 19.4 327.4 308.0 50.0
6.6
49.0
2.2
50.5
2.8
54.0
2.4
50.5
3.0
54.0
2.4
2 JOHNATHAN LOCK Milton Keynes BMX Racing Club E 276.4 19.4 276.4 257.0 37.0
6.6
39.0
2.2
42.5
2.8
50.0
2.4
39.5
3.0
49.0
2.4
3 REID HUGHES T.N.T. S 258.0 17.0 258.0 241.0 43.0
6.6
47.0
2.2
53.5
2.8
43.5
2.4
54.0
3.0
-
4 ETHAN WINK Norwich Flyers BMX Racing Club E 234.3 12.8 234.3 221.5 - 42.5
2.2
46.0
2.8
46.5
2.4
42.0
3.0
44.5
2.4
5 AYDEN GILES Norwich Flyers BMX Racing Club E 220.9 19.4 220.9 201.5 30.5
6.6
26.5
2.2
39.0
2.8
28.0
2.4
36.5
3.0
41.0
2.4
6 SETH ABBEY Braintree BMX Racing Club E 204.4 19.4 204.4 185.0 32.0
6.6
25.5
2.2
31.0
2.8
34.5
2.4
33.0
3.0
29.0
2.4
7 CHARLIE LONG Braintree BMX Racing Club E 195.4 15.4 195.4 180.0 23.0
2.6
36.0
2.2
26.0
2.8
36.5
2.4
25.5
3.0
33.0
2.4
8 FINLEY BOARDMAN Ipswich BMX Club E 184.9 19.4 184.9 165.5 26.5
6.6
30.5
2.2
27.0
2.8
28.0
2.4
25.0
3.0
28.5
2.4
9 NOAH GILL Braintree BMX Racing Club E 148.5 14.0 148.5 134.5 38.0
6.6
35.5
2.2
28.5
2.8
- - 32.5
2.4
10 GEORGE FOX Peterborough Phantoms BMX Club E 146.4 14.4 146.4 132.0 27.0
6.6
- - 39.0
2.4
28.5
3.0
37.5
2.4
11# EVANS WEBBER Club Unknown 101.7 8.2 101.7 93.5 - - 36.0
2.8
32.0
2.4
25.5
3.0
-
12# OLIVER CATES Braintree BMX Racing Club E 100.6 9.6 100.6 91.0 44.5
6.6
- - - 46.5
3.0
-
13 HARLEY STEELE Ipswich BMX Club E 94.8 12.8 94.8 82.0 - 23.0
2.2
17.0
2.8
24.5
2.4
17.0
3.0
0.5
2.4
14# FINLEY HEIGHES Braintree BMX Racing Club E 70.3 7.8 70.3 62.5 19.0
2.6
- 22.0
2.8
- - 21.5
2.4
15# FREDDIE KEANE Braintree BMX Racing Club E 47.1 5.6 47.1 41.5 20.5
2.6
- - 0
0
21.0
3.0
-
16# MATTHEW MEADOWS Braintree BMX Racing Club E 35.5 3.0 35.5 32.5 - - - - 32.5
3.0
-
17# THEO PERRIN Braintree BMX Racing Club E 34.2 2.2 34.2 32.0 - 32.0
2.2
- - - -
18# HAYDEN DORRELL Norwich Flyers BMX Racing Club E 34.1 6.6 34.1 27.5 27.5
6.6
- - - - -
19# CAIDEN THOMPSON Peterborough Phantoms BMX Club E 25.9 2.4 25.9 23.5 - - - - - 23.5
2.4
20# ANON ANON ? 25.4 2.4 25.4 23.0 - - - 23.0
2.4
- -
21# CHRISTOPHER MUTCHELL Milton Keynes BMX Racing Club E 24.8 2.8 24.8 22.0 - - 22.0
2.8
- - -
22# ARCHIE MUTCHELL Milton Keynes BMX Racing Club E 22.3 2.8 22.3 19.5 - - 19.5
2.8
- - -
23# KATIE MILLAR Hackney BMX Club S 22.0 3.0 22.0 19.0 - - - - 19.0
3.0
-

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 4 of rounds 1-6 to qualify.
Best Of is Best 6 results from rounds 1-6

Male 8 13 Riders 6 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 6 of 6 Rounds
RESULT POINTS < BR > BONUS POINTS
GRAND BONUS BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
5
R5
6
R6
1 KIERON ALTON Norwich Flyers BMX Racing Club E 299.8 11.8 299.8 288.0 44.0
5.6
47.0
0.6
49.5
1.6
48.5
1.4
50.0
1.0
49.0
1.6
2 JOSHUA WEBB Royston Rockets BMX Racing Club E 253.2 11.2 253.2 242.0 39.5
5.6
- 53.5
1.6
54.0
1.4
53.0
1.0
42.0
1.6
3 HARVEY BOARDMAN Ipswich BMX Club E 228.8 11.8 228.8 217.0 33.5
5.6
41.0
0.6
33.5
1.6
36.0
1.4
43.5
1.0
29.5
1.6
4 EVELYN SOMERVILLE Royston Rockets BMX Racing Club E 162.1 5.6 162.1 156.5 - - 39.0
1.6
41.0
1.4
40.5
1.0
36.0
1.6
5 PATRICK HARPER Royston Rockets BMX Racing Club E 156.2 9.2 156.2 147.0 34.5
5.6
36.0
0.6
- 43.5
1.4
- 33.0
1.6
6 ALBERT STEBBINGS Ipswich BMX Club E 155.7 7.2 155.7 148.5 25.5
1.6
- 35.5
1.6
28.0
1.4
34.0
1.0
25.5
1.6
7# LIAM ARNETT Peterborough Phantoms BMX Club E 103.7 7.2 103.7 96.5 42.5
5.6
- - - - 54.0
1.6
8# CHARLIE IVES Norwich Flyers BMX Racing Club E 83.7 3.2 83.7 80.5 - - 42.5
1.6
- - 38.0
1.6
9# NYAH MCKAY Club Unknown 55.6 5.6 55.6 50.0 50.0
5.6
- - - - -
10# OLIVER PROBERT Royston Rockets BMX Racing Club E 33.4 1.4 33.4 32.0 - - - 32.0
1.4
- -
11# ROCCO RUSHFORTH Royston Rockets BMX Racing Club E 31.1 1.6 31.1 29.5 29.5
1.6
- - - - -
12# ALEX HARRISS Milton Keynes BMX Racing Club E 30.6 1.6 30.6 29.0 - - 29.0
1.6
- - -
13# OLIVER CORDINA Royston Rockets BMX Racing Club E 26.1 1.6 26.1 24.5 - - 24.5
1.6
- - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 4 of rounds 1-6 to qualify.
Best Of is Best 6 results from rounds 1-6

Male 9 22 Riders 7 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 6 of 6 Rounds
RESULT POINTS < BR > BONUS POINTS
GRAND BONUS BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
5
R5
6
R6
1 JAMES BOWATER Ipswich BMX Club E 286.1 15.6 286.1 270.5 37.5
6.8
54.0
0.8
40.5
1.6
52.5
2.2
46.0
2.2
40.0
2.0
2 DOMINIC HINES Royston Rockets BMX Racing Club E 248.8 14.8 248.8 234.0 41.0
6.8
- 49.0
1.6
48.0
2.2
50.0
2.2
46.0
2.0
3 SAMUEL HAMBLING Ipswich BMX Club E 225.8 14.8 225.8 211.0 34.5
6.8
- 43.5
1.6
43.5
2.2
43.5
2.2
46.0
2.0
4 JAZZ NEWTON Nottingham Outlaws BMX Club M 187.9 13.4 187.9 174.5 29.5
6.8
47.5
0.8
28.5
1.6
33.5
2.2
- 35.5
2.0
5# FREIA CHALLIS Braintree BMX Racing Club E 169.0 11.0 169.0 158.0 50.0
6.8
- - - 54.0
2.2
54.0
2.0
6 HUGO MCFARLANE-CUSHING Royston Rockets BMX Racing Club E 163.8 6.8 163.8 157.0 - 43.5
0.8
35.5
1.6
41.5
2.2
36.5
2.2
-
7 BRADLEY GOULDING Peterborough Phantoms BMX Club E 160.8 10.8 160.8 150.0 23.0
2.8
- 30.5
1.6
37.0
2.2
31.0
2.2
28.5
2.0
8 BRANDON BELL Royston Rockets BMX Racing Club E 145.7 7.2 145.7 138.5 - 41.0
0.8
- 34.0
2.2
29.0
2.2
34.5
2.0
9# THOMAS MILLAR Hackney BMX Club S 129.2 11.2 129.2 118.0 32.5
6.8
- - 48.5
2.2
37.0
2.2
-
10# ELIZABETH BOWN Milton Keynes BMX Racing Club E 101.4 8.4 101.4 93.0 39.0
6.8
- 54.0
1.6
- - -
11# HARVEY PUTLAND Milton Keynes BMX Racing Club E 101.3 8.8 101.3 92.5 43.5
6.8
- - - - 49.0
2.0
12# RUDI DOWNS Hackney BMX Club S 55.5 5.0 55.5 50.5 24.0
2.8
- - - 26.5
2.2
-
13# GEORGE BOYD Braintree BMX Racing Club E 49.5 5.0 49.5 44.5 20.0
2.8
- - - 24.5
2.2
-
14# THOMAS RICHARDSON Braintree BMX Racing Club E 42.2 2.2 42.2 40.0 - - - - 40.0
2.2
-
15# ALFIE THOMPSON Peterborough Phantoms BMX Club E 34.0 2.0 34.0 32.0 - - - - - 32.0
2.0
16# WILLIAM ALEXANDER Royston Rockets BMX Racing Club E 31.5 5.0 31.5 26.5 25.0
2.8
- - 1.5
2.2
- -
17# ASHTON EADY Royston Rockets BMX Racing Club E 30.7 2.2 30.7 28.5 - - - 28.5
2.2
- -
18# MAX WALSHAM Milton Keynes BMX Racing Club E 30.5 2.0 30.5 28.5 - - - - - 28.5
2.0
19# THEO ALEXANDER Milton Keynes BMX Racing Club E 26.6 1.6 26.6 25.0 - - 25.0
1.6
- - -
20# JAMES OATES Club Unknown 23.8 2.8 23.8 21.0 21.0
2.8
- - - - -
21# ART MILLIGAN Club Unknown 6.2 2.2 6.2 4.0 - - - 4.0
2.2
- -
22# JOSEPH FOX Braintree BMX Racing Club E 3.8 2.8 3.8 1.0 1.0
2.8
- - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 4 of rounds 1-6 to qualify.
Best Of is Best 6 results from rounds 1-6

Male 10 16 Riders 7 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 6 of 6 Rounds
RESULT POINTS < BR > BONUS POINTS
GRAND BONUS BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
5
R5
6
R6
1 JOSEPH LONG Braintree BMX Racing Club E 285.0 14.0 285.0 271.0 39.0
6.8
42.0
1.6
45.0
1.2
47.5
1.6
44.0
1.6
53.5
1.2
2 OLLIE OBRIEN T.N.T. S 219.3 12.8 219.3 206.5 50.0
6.8
46.5
1.6
54.0
1.2
8.5
1.6
47.5
1.6
-
3 AJA HUTCHINSON Milton Keynes BMX Racing Club E 207.4 8.4 207.4 199.0 26.5
2.8
36.5
1.6
48.0
1.2
44.0
1.6
- 44.0
1.2
4 BEN OWEN Braintree BMX Racing Club E 196.5 10.0 196.5 186.5 20.5
2.8
31.5
1.6
35.0
1.2
30.0
1.6
33.5
1.6
36.0
1.2
5 MILLER HUGHES T.N.T. S 195.6 11.6 195.6 184.0 41.5
6.8
50.0
1.6
- 39.5
1.6
53.0
1.6
-
6 JOE STEBBINGS Ipswich BMX Club E 176.2 7.2 176.2 169.0 - 35.0
1.6
40.0
1.2
33.0
1.6
27.5
1.6
33.5
1.2
7 JACK WEBB Ipswich BMX Club E 164.9 8.4 164.9 156.5 18.5
2.8
31.5
1.6
33.0
1.2
- 35.0
1.6
38.5
1.2
8# JORDAN STRINGER Peterborough Phantoms BMX Club E 127.1 9.6 127.1 117.5 29.0
6.8
39.0
1.6
- - - 49.5
1.2
9# LORIS KNIGHTS Ipswich BMX Club E 82.5 6.0 82.5 76.5 23.5
2.8
0
0
- 28.5
1.6
24.5
1.6
-
10# ELLIOT LEE Milton Keynes BMX Racing Club E 70.4 4.4 70.4 66.0 24.0
2.8
- - - 42.0
1.6
-
11# MILO CULLEN-WHEELER Hackney BMX Club S 55.1 1.6 55.1 53.5 - - - 53.5
1.6
- -
12# GEOFFREY DINGSDALE Milton Keynes BMX Racing Club E 53.3 6.8 53.3 46.5 46.5
6.8
- - - - -
13# LOUIS TAY EDWARDS Hackney BMX Club S 48.3 6.8 48.3 41.5 41.5
6.8
- - - - -
14# HARRY KIRBY Milton Keynes BMX Racing Club E 41.3 6.8 41.3 34.5 34.5
6.8
- - - - -
15# LEO DORN Club Unknown 38.3 6.8 38.3 31.5 31.5
6.8
- - - - -
16# LEWIS EVANS Peterborough Phantoms BMX Club E 26.8 2.8 26.8 24.0 24.0
2.8
- - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 4 of rounds 1-6 to qualify.
Best Of is Best 6 results from rounds 1-6

Male 11 19 Riders 6 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 6 of 6 Rounds
RESULT POINTS < BR > BONUS POINTS
GRAND BONUS BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
5
R5
6
R6
1 FREDDIE CADMAN CARPENTER Royston Rockets BMX Racing Club E 269.5 22.0 269.5 247.5 26.0
6.6
43.0
1.2
48.0
1.2
43.5
5.8
44.0
5.4
43.0
1.8
2 HARLEY PATTLE Braintree BMX Racing Club E 234.0 22.0 234.0 212.0 27.5
6.6
39.0
1.2
40.0
1.2
38.0
5.8
37.5
5.4
30.0
1.8
3 SEBASTIAN HAMBLING Ipswich BMX Club E 229.5 22.0 229.5 207.5 25.0
6.6
34.5
1.2
39.5
1.2
37.0
5.8
34.5
5.4
37.0
1.8
4 CHARLIE ROY Milton Keynes BMX Racing Club E 203.9 15.4 203.9 188.5 - 28.5
1.2
35.5
1.2
44.5
5.8
41.0
5.4
39.0
1.8
5 JARED HILL Norwich Flyers BMX Racing Club E 202.1 19.6 202.1 182.5 33.0
6.6
- - 48.5
5.8
49.0
5.4
52.0
1.8
6 DYLAN WILLIS Milton Keynes BMX Racing Club E 200.8 16.8 200.8 184.0 22.0
2.6
- 43.0
1.2
48.0
5.8
36.0
5.4
35.0
1.8
7# EDDIE CANNONS Braintree BMX Racing Club E 142.5 9.0 142.5 133.5 36.0
6.6
46.0
1.2
51.5
1.2
- - -
8# JOSHUA CATES Braintree BMX Racing Club E 111.5 12.0 111.5 99.5 46.0
6.6
- - - 53.5
5.4
-
9# JOSEPH CAREY Peterborough Phantoms BMX Club E 107.9 8.4 107.9 99.5 48.5
6.6
- - - - 51.0
1.8
10# OWEN PUTLAND Milton Keynes BMX Racing Club E 98.4 8.4 98.4 90.0 43.0
6.6
- - - - 47.0
1.8
11# HENRY ROWE Braintree BMX Racing Club E 47.6 6.6 47.6 41.0 41.0
6.6
- - - - -
12# OLIVER JAMES Milton Keynes BMX Racing Club E 39.6 6.6 39.6 33.0 33.0
6.6
- - - - -
13# WILLIAM FROST Nottingham Outlaws BMX Club M 37.2 1.2 37.2 36.0 - 36.0
1.2
- - - -
14# HAYDEN TURNER Royston Rockets BMX Racing Club E 36.8 5.8 36.8 31.0 - - - 31.0
5.8
- -
15# BENJAMIN OATES Braintree BMX Racing Club E 34.3 5.8 34.3 28.5 - - - 28.5
5.8
- -
16# LEO DORN Braintree BMX Racing Club E 33.8 1.8 33.8 32.0 - - - - - 32.0
1.8
17# WILLIAM MURFITT Royston Rockets BMX Racing Club E 28.3 1.8 28.3 26.5 - - - 26.5
1.8
- -
18# JAMIE GRIMES Norwich Flyers BMX Racing Club E 21.6 2.6 21.6 19.0 19.0
2.6
- - - - -
19# MATTHEW HYDE Braintree BMX Racing Club E 20.6 2.6 20.6 18.0 18.0
2.6
- - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 4 of rounds 1-6 to qualify.
Best Of is Best 6 results from rounds 1-6

Male 12 13 Riders 8 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 6 of 6 Rounds
RESULT POINTS < BR > BONUS POINTS
GRAND BONUS BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
5
R5
6
R6
1 EWAN THOMSON Braintree BMX Racing Club E 302.1 22.6 302.1 279.5 42.0
6.0
41.0
1.8
52.5
1.0
51.0
6.2
48.5
6.0
44.5
1.6
2 CAMERON PARRISH Braintree BMX Racing Club E 279.6 21.6 279.6 258.0 46.0
6.0
50.0
1.8
- 54.0
6.2
54.0
6.0
54.0
1.6
3 JOSEPH HARRIS Braintree BMX Racing Club E 244.6 21.6 244.6 223.0 37.5
6.0
45.5
1.8
- 45.5
6.2
46.0
6.0
48.5
1.6
4 EVIE HARDING Norwich Flyers BMX Racing Club E 227.1 21.6 227.1 205.5 38.5
6.0
43.0
1.8
- 44.0
6.2
40.0
6.0
40.0
1.6
5 NOAH BISHOP Norwich Flyers BMX Racing Club E 225.1 18.6 225.1 206.5 26.5
2.0
35.5
1.8
40.0
1.0
33.5
6.2
36.0
6.0
35.0
1.6
6 OLIVER DWYER Royston Rockets BMX Racing Club E 175.1 14.6 175.1 160.5 28.0
2.0
30.0
1.8
37.5
1.0
1.0
2.2
31.0
6.0
33.0
1.6
7# HARRIET ALEXANDER Royston Rockets BMX Racing Club E 150.2 13.2 150.2 137.0 - - 51.0
1.0
42.5
6.2
43.5
6.0
-
8 OLIVER SMITH Ipswich BMX Club E 147.6 12.6 147.6 135.0 - 23.0
1.8
33.5
1.0
26.0
2.2
28.0
6.0
24.5
1.6
9 BENJAMIN FOX Peterborough Phantoms BMX Club E 106.8 7.8 106.8 99.0 22.0
2.0
- - 24.5
2.2
25.0
2.0
27.5
1.6
10# LEO DORN Braintree BMX Racing Club E 101.5 14.0 101.5 87.5 - 24.5
1.8
- 33.0
6.2
30.0
6.0
-
11# REECE MAHONEY Milton Keynes BMX Racing Club E 96.0 10.0 96.0 86.0 23.5
2.0
31.0
1.8
- 31.5
6.2
- -
12# JOSHUA ABBOTT Royston Rockets BMX Racing Club E 56.0 6.0 56.0 50.0 50.0
6.0
- - - - -
13# ELLIS CHALLIS Braintree BMX Racing Club E 36.5 6.0 36.5 30.5 30.5
6.0
- - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 4 of rounds 1-6 to qualify.
Best Of is Best 6 results from rounds 1-6

Male 13 9 Riders 3 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 6 of 6 Rounds
RESULT POINTS < BR > BONUS POINTS
GRAND BONUS BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
5
R5
6
R6
1 GEORGE STEBBINGS Ipswich BMX Club E 217.9 4.4 217.9 213.5 36.5
0.8
35.5
0.8
36.5
0.8
36.0
0.6
32.0
0.8
37.0
0.6
2 ADAM GILBERT Braintree BMX Racing Club E 205.7 3.2 205.7 202.5 49.5
0.8
47.5
0.8
52.0
0.8
- 53.5
0.8
-
3 JACK ROGERS Ipswich BMX Club E 160.5 3.0 160.5 157.5 - 42.0
0.8
40.0
0.8
- 36.0
0.8
39.5
0.6
4# DANIEL ARNETT Peterborough Phantoms BMX Club E 91.9 1.4 91.9 90.5 42.0
0.8
- - - - 48.5
0.6
5# ALEXANDER DOREE Braintree BMX Racing Club E 84.4 1.4 84.4 83.0 40.0
0.8
- - 43.0
0.6
- -
6# JOSHUA IZZARD Royston Rockets BMX Racing Club E 54.6 0.6 54.6 54.0 - - - 54.0
0.6
- -
7# JOSEPH LITTLE Braintree BMX Racing Club E 46.8 0.8 46.8 46.0 - - - - 46.0
0.8
-
8# OLLIE WATSON Milton Keynes BMX Racing Club E 43.3 0.8 43.3 42.5 - - 42.5
0.8
- - -
9# CHRISTOPHER DAVIES Royston Rockets BMX Racing Club E 38.8 0.8 38.8 38.0 - 38.0
0.8
- - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 4 of rounds 1-6 to qualify.
Best Of is Best 6 results from rounds 1-6

Male 14 8 Riders 4 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 6 of 6 Rounds
RESULT POINTS < BR > BONUS POINTS
GRAND BONUS BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
5
R5
6
R6
1 MOLLY NICE Braintree BMX Racing Club E 285.8 4.8 285.8 281.0 45.0
1.0
42.5
0.8
50.5
0.6
47.5
0.8
46.0
0.8
49.5
0.8
2 MORGAN DORRELL Norwich Flyers BMX Racing Club E 259.7 4.2 259.7 255.5 50.0
1.0
49.5
0.8
- 51.5
0.8
51.5
0.8
53.0
0.8
3 KITTY BISHOP Norwich Flyers BMX Racing Club E 255.3 4.8 255.3 250.5 39.5
1.0
41.0
0.8
46.0
0.6
39.5
0.8
40.5
0.8
44.0
0.8
4 DAVID GORDON Norwich Flyers BMX Racing Club E 156.0 3.0 156.0 153.0 - - 42.0
0.6
38.5
0.8
36.5
0.8
36.0
0.8
5# LOUIE JAMES Milton Keynes BMX Racing Club E 42.5 1.0 42.5 41.5 41.5
1.0
- - - - -
6# JOEL BROOKS Bath BMX SW 39.0 1.0 39.0 38.0 38.0
1.0
- - - - -
7# JOSH CHILDERHOUSE Norwich Flyers BMX Racing Club E 37.3 0.8 37.3 36.5 - 36.5
0.8
- - - -
-# LUCAS CROCOMBE Hackney BMX Club S 0 0 0 0 0
0
- - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 4 of rounds 1-6 to qualify.
Best Of is Best 6 results from rounds 1-6

Male 15 10 Riders 3 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 6 of 6 Rounds
RESULT POINTS < BR > BONUS POINTS
GRAND BONUS BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
5
R5
6
R6
1 LOUIS FOREMAN Royston Rockets BMX Racing Club E 252.4 4.4 252.4 248.0 - 50.0
0.6
54.0
0.8
53.0
0.8
43.5
0.8
47.5
1.4
2 LEWIS LITTLE Braintree BMX Racing Club E 234.6 5.6 234.6 229.0 40.5
1.2
45.0
0.6
50.0
0.8
46.0
0.8
5.0
0.8
42.5
1.4
3 KYLE HILL Norwich Flyers BMX Racing Club E 184.2 4.2 184.2 180.0 35.0
1.2
- - 41.5
0.8
51.0
0.8
52.5
1.4
4# HARRY COLLINS Braintree BMX Racing Club E 118.5 3.0 118.5 115.5 - - 45.0
0.8
39.5
0.8
- 31.0
1.4
5# THOMAS KNIGHT Braintree BMX Racing Club E 115.9 3.4 115.9 112.5 37.5
1.2
- - - 39.5
0.8
35.5
1.4
6# MATTHEW PECK Royston Rockets BMX Racing Club E 81.7 2.2 81.7 79.5 - - 42.5
0.8
- - 37.0
1.4
7# JAKE SHOOLHEIFER Braintree BMX Racing Club E 75.8 1.8 75.8 74.0 32.0
1.2
42.0
0.6
- - - -
8# SYDNEY ALLEN Braintree BMX Racing Club E 61.6 2.6 61.6 59.0 47.0
1.2
- - - - 12.0
1.4
9# SEBASTIAN PANTLIN Braintree BMX Racing Club E 45.7 1.2 45.7 44.5 44.5
1.2
- - - - -
-# BRADLEY MARVELL Royston Rockets BMX Racing Club E 0 0 0 0 - 0
0
- - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 4 of rounds 1-6 to qualify.
Best Of is Best 6 results from rounds 1-6

Male 16 4 Riders 1 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 6 of 6 Rounds
RESULT POINTS < BR > BONUS POINTS
GRAND BONUS BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
5
R5
6
R6
1 KIERAN HARDING Norwich Flyers BMX Racing Club E 232.5 2.0 232.5 230.5 39.0
0.8
47.5
0.2
- 53.0
0.2
48.0
0.4
43.0
0.4
2# HAYDEN CHALLIS Braintree BMX Racing Club E 148.6 1.6 148.6 147.0 45.5
0.8
- - - 54.0
0.4
47.5
0.4
3# MATTHEW GOODWINS Braintree BMX Racing Club E 50.8 0.8 50.8 50.0 50.0
0.8
- - - - -
4# NATHAN KONGGUTONG Hackney BMX Club S 43.8 0.8 43.8 43.0 43.0
0.8
- - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 4 of rounds 1-6 to qualify.
Best Of is Best 6 results from rounds 1-6

Male 17-29 19 Riders 4 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 6 of 6 Rounds
RESULT POINTS < BR > BONUS POINTS
GRAND BONUS BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
5
R5
6
R6
1 JAMES KING Royston Rockets BMX Racing Club E 228.0 5.0 228.0 223.0 - 42.5
1.0
49.5
0.8
53.5
0.8
36.5
1.2
41.0
1.2
2 ALAN HILL Norwich Flyers BMX Racing Club E 205.0 5.0 205.0 200.0 44.5
1.8
- - 48.5
0.8
53.5
1.2
53.5
1.2
3 JOSHUA BUTSON Braintree BMX Racing Club E 200.8 4.8 200.8 196.0 48.5
1.8
49.5
1.0
51.5
0.8
- - 46.5
1.2
4 JOHN LILLINGSTONE Ipswich BMX Club E 194.0 5.0 194.0 189.0 - 46.0
1.0
45.5
0.8
7.0
0.8
46.5
1.2
44.0
1.2
5# DANIEL GILBERT Braintree BMX Racing Club E 85.5 2.0 85.5 83.5 - - 40.5
0.8
- 43.0
1.2
-
6# CARLOS VASQUEZ Hackney BMX Club S 50.7 1.2 50.7 49.5 - - - - 49.5
1.2
-
7# TAYLOR ANDREWS Braintree BMX Racing Club E 50.2 1.2 50.2 49.0 - - - - - 49.0
1.2
8# CHARLIE O'GRADY Braintree BMX Racing Club E 43.3 1.8 43.3 41.5 41.5
1.8
- - - - -
9# SHANE REDGEWELL Braintree BMX Racing Club E 42.8 1.8 42.8 41.0 41.0
1.8
- - - - -
10# BRANDON O'DELL Milton Keynes BMX Racing Club E 41.8 0.8 41.8 41.0 - - - 41.0
0.8
- -
11# JOSHUA WALLIS Braintree BMX Racing Club E 41.3 1.8 41.3 39.5 39.5
1.8
- - - - -
12# MATTHEW GOODWINS Braintree BMX Racing Club E 38.7 1.2 38.7 37.5 - - - - 37.5
1.2
-
13# NATHAN KAY Norwich Flyers BMX Racing Club E 38.5 1.0 38.5 37.5 - 37.5
1.0
- - - -
14# JAKE BRITTON Braintree BMX Racing Club E 35.3 1.8 35.3 33.5 33.5
1.8
- - - - -
15# ALFIE COLE Ipswich BMX Club E 35.0 1.0 35.0 34.0 - 34.0
1.0
- - - -
16# KANE GRIMMER Ipswich BMX Club E 33.7 1.2 33.7 32.5 - - - - - 32.5
1.2
17# MEESHAQ MALONE Hackney BMX Club S 33.3 1.8 33.3 31.5 31.5
1.8
- - - - -
18# KRAIWIT SAENMUANG Hackney BMX Club S 28.8 1.8 28.8 27.0 27.0
1.8
- - - - -
19# CHRISTOPHER POTTER Braintree BMX Racing Club E 27.8 1.8 27.8 26.0 26.0
1.8
- - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 4 of rounds 1-6 to qualify.
Best Of is Best 6 results from rounds 1-6

Master 2 Riders 0 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 6 of 6 Rounds
RESULT POINTS < BR > BONUS POINTS
GRAND BONUS BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
5
R5
6
R6
1# ANDY ASHFORD Ipswich BMX Club E 46.2 0.2 46.2 46.0 - - - - 46.0
0.2
-
-# LEE CARRICK Club Unknown 0 0 0 0 - - - - - 0
0

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 4 of rounds 1-6 to qualify.
Best Of is Best 6 results from rounds 1-6

Veteran 10 Riders 3 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 6 of 6 Rounds
RESULT POINTS < BR > BONUS POINTS
GRAND BONUS BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
5
R5
6
R6
1 SHAUN ANDREWS Ipswich BMX Club E 252.5 5.0 252.5 247.5 48.0
0.8
49.5
1.0
- 49.5
0.8
50.0
1.2
50.5
1.2
2 JASON BISHOP Norwich Flyers BMX Racing Club E 232.9 5.4 232.9 227.5 34.0
0.8
39.5
1.0
41.0
0.4
37.0
0.8
40.0
1.2
36.0
1.2
3 DAN HARDING Norwich Flyers BMX Racing Club E 196.0 5.0 196.0 191.0 35.5
0.8
36.5
1.0
- 42.0
0.8
38.0
1.2
39.0
1.2
4# JULIAN ALLEN Braintree BMX Racing Club E 134.7 3.2 134.7 131.5 41.5
0.8
- - - 46.0
1.2
44.0
1.2
5# IAIN MILNE Norwich Flyers BMX Racing Club E 70.9 2.4 70.9 68.5 - - - - 35.0
1.2
33.5
1.2
6# PETER GORDON Norwich Flyers BMX Racing Club E 68.3 1.8 68.3 66.5 - 33.5
1.0
- 33.0
0.8
- -
7# CRAIG HUGHES Club Cyclopark S 46.4 0.4 46.4 46.0 - - 46.0
0.4
- - -
8# DARREN FOREMAN Royston Rockets BMX Racing Club E 43.5 1.0 43.5 42.5 - 42.5
1.0
- - - -
9# PAUL MOUNSEY Braintree BMX Racing Club E 33.9 2.4 33.9 31.5 - - - - 1.5
1.2
30.0
1.2
-# NICK HABERLE Club Unknown 0 0 0 0 0
0
- - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 4 of rounds 1-6 to qualify.
Best Of is Best 6 results from rounds 1-6

Female 8 and Under 7 Riders 3 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 6 of 6 Rounds
RESULT POINTS < BR > BONUS POINTS
GRAND BONUS BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
5
R5
6
R6
1 LOTTE ETMANE Derby BMX Club M 264.4 3.4 264.4 261.0 54.0
1.0
54.0
0.6
- 51.0
0.8
49.0
0.4
53.0
0.6
2 HEIDI GILL Braintree BMX Racing Club E 240.4 3.4 240.4 237.0 49.0
1.0
48.5
0.6
52.0
0.4
44.0
0.8
- 43.5
0.6
3 ANNALISE CADMAN CARPENTER Royston Rockets BMX Racing Club E 231.3 2.8 231.3 228.5 - 44.5
0.6
44.5
0.4
52.0
0.8
42.0
0.4
45.5
0.6
4# EVELYN SOMERVILLE Royston Rockets BMX Racing Club E 44.5 1.0 44.5 43.5 43.5
1.0
- - - - -
5# AVA STRINGER Peterborough Phantoms BMX Club E 41.5 1.0 41.5 40.5 40.5
1.0
- - - - -
6# KATIE MILLAR Club Unknown 40.8 0.8 40.8 40.0 - - - 40.0
0.8
- -
7# MEGAN O'BRIEN T.N.T. S 37.0 1.0 37.0 36.0 36.0
1.0
- - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 4 of rounds 1-6 to qualify.
Best Of is Best 6 results from rounds 1-6

Female 9-10 2 Riders 1 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 6 of 6 Rounds
RESULT POINTS < BR > BONUS POINTS
GRAND BONUS BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
5
R5
6
R6
1 LIBERTY DRAPER Ipswich BMX Club E 174.5 1.0 174.5 173.5 44.0
0.2
43.0
0.4
42.0
0.2
0
0
- 44.5
0.2
2# OLIVIA PERRIN Braintree BMX Racing Club E 48.4 0.4 48.4 48.0 - 48.0
0.4
- - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 4 of rounds 1-6 to qualify.
Best Of is Best 6 results from rounds 1-6

Female 11-12 7 Riders 2 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 6 of 6 Rounds
RESULT POINTS < BR > BONUS POINTS
GRAND BONUS BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
5
R5
6
R6
1 SOPHIE STEBBINGS Ipswich BMX Club E 250.9 3.4 250.9 247.5 39.0
1.0
41.0
0.6
39.0
0.4
43.0
0.4
39.0
0.8
46.5
0.2
2 EDEN DORRELL Norwich Flyers BMX Racing Club E 196.8 2.8 196.8 194.0 47.5
1.0
46.0
0.6
- 48.5
0.4
52.0
0.8
-
3# CHLOE OLLETT Braintree BMX Racing Club E 131.2 2.2 131.2 129.0 37.0
1.0
- 43.5
0.4
- 48.5
0.8
-
4# MOLLY RICHARDSON Braintree BMX Racing Club E 44.3 0.8 44.3 43.5 - - - - 43.5
0.8
-
5# EMILY STRINGER Peterborough Phantoms BMX Club E 44.0 1.0 44.0 43.0 43.0
1.0
- - - - -
6# SOPHIE DAVIES Royston Rockets BMX Racing Club E 36.6 0.6 36.6 36.0 - 36.0
0.6
- - - -
7# LILLY PUSHMAN Braintree BMX Racing Club E 35.0 1.0 35.0 34.0 34.0
1.0
- - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 4 of rounds 1-6 to qualify.
Best Of is Best 6 results from rounds 1-6

Female 13-15 6 Riders 2 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 6 of 6 Rounds
RESULT POINTS < BR > BONUS POINTS
GRAND BONUS BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
5
R5
6
R6
1 ABBEY PATTLE Braintree BMX Racing Club E 264.8 2.8 264.8 262.0 42.0
0.8
42.5
0.6
48.5
0.2
46.5
0.4
42.0
0.6
40.5
0.2
2 ROXY HINTON Braintree BMX Racing Club E 201.4 2.4 201.4 199.0 49.5
0.8
48.5
0.6
- 52.5
0.4
48.5
0.6
-
3# EMILY FROST Nottingham Outlaws BMX Club M 54.6 0.6 54.6 54.0 - 54.0
0.6
- - - -
4# ABI PIKE Norwich Flyers BMX Racing Club E 53.6 0.6 53.6 53.0 - - - - 53.0
0.6
-
5# HARRIET ALEXANDER Royston Rockets BMX Racing Club E 46.3 0.8 46.3 45.5 45.5
0.8
- - - - -
6# GEMMA ELLIS Braintree BMX Racing Club E 39.8 0.8 39.8 39.0 39.0
0.8
- - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 4 of rounds 1-6 to qualify.
Best Of is Best 6 results from rounds 1-6

Female 16+ 1 Riders 1 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 6 of 6 Rounds
RESULT POINTS < BR > BONUS POINTS
GRAND BONUS BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
5
R5
6
R6
1 MACEY HINTON Braintree BMX Racing Club E 205.3 0.8 205.3 204.5 49.5
0.2
50.0
0.2
- 53.5
0.2
51.5
0.2
-

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 4 of rounds 1-6 to qualify.
Best Of is Best 6 results from rounds 1-6

9-16 Cruiser 2 Riders 1 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 6 of 6 Rounds
RESULT POINTS < BR > BONUS POINTS
GRAND BONUS BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
5
R5
6
R6
1 CAMERON PARRISH Braintree BMX Racing Club E 257.9 21.4 257.9 236.5 43.5
4.2
47.5
4.4
- 51.0
4.4
48.0
4.2
46.5
4.2
2# JOSEPH HARRIS Braintree BMX Racing Club E 97.8 8.8 97.8 89.0 - 45.5
4.4
- 43.5
4.4
- -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 4 of rounds 1-6 to qualify.
Best Of is Best 6 results from rounds 1-6

17+ Cruiser 38 Riders 16 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 6 of 6 Rounds
RESULT POINTS < BR > BONUS POINTS
GRAND BONUS BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
5
R5
6
R6
1 JOHN SOMERVILLE Royston Rockets BMX Racing Club E 264.9 47.4 264.9 217.5 23.0
8.4
34.0
7.4
50.5
8.2
46.0
7.4
37.5
7.4
26.5
8.6
2 DAVID PATTLE Braintree BMX Racing Club E 251.9 47.4 251.9 204.5 31.0
8.4
40.5
7.4
29.5
8.2
32.0
7.4
35.5
7.4
36.0
8.6
3 JACOB ELKIN Peterborough Phantoms BMX Club E 231.5 40.0 231.5 191.5 27.5
8.4
46.0
7.4
46.5
8.2
39.5
7.4
0
0
32.0
8.6
4 KIERAN HARDING Norwich Flyers BMX Racing Club E 229.8 31.8 229.8 198.0 40.5
8.4
- - 53.5
7.4
54.0
7.4
50.0
8.6
5 STEPHEN NEWTON Nottingham Outlaws BMX Club M 229.5 40.0 229.5 189.5 37.0
8.4
49.5
7.4
30.5
8.2
32.5
7.4
- 40.0
8.6
6 MARK BOARDMAN Ipswich BMX Club E 229.0 39.0 229.0 190.0 - 30.5
7.4
37.5
8.2
44.0
7.4
42.0
7.4
36.0
8.6
7 JONATHAN HAMBLING Ipswich BMX Club E 219.5 40.0 219.5 179.5 32.5
8.4
43.0
7.4
41.5
8.2
36.0
7.4
- 26.5
8.6
8 JAMIE COLLINS Braintree BMX Racing Club E 191.6 31.6 191.6 160.0 - - 38.0
8.2
51.0
7.4
47.5
7.4
23.5
8.6
9 TROY NEWTON Nottingham Outlaws BMX Club M 171.0 36.0 171.0 135.0 15.0
4.4
30.5
7.4
28.0
8.2
30.5
7.4
- 31.0
8.6
10 MARK STEELE Ipswich BMX Club E 161.0 35.0 161.0 126.0 - 19.5
3.4
25.0
8.2
25.5
7.4
32.0
7.4
24.0
8.6
11# ANDY HEIGHES Braintree BMX Racing Club E 160.7 25.2 160.7 135.5 35.0
8.4
- 53.5
8.2
- - 47.0
8.6
12# PHILIP HUTCHINSON Milton Keynes BMX Racing Club E 136.0 23.0 136.0 113.0 - 35.5
7.4
40.0
8.2
37.5
7.4
- -
13 STEVE LITTLE Braintree BMX Racing Club E 129.5 31.0 129.5 98.5 - 18.5
3.4
21.5
8.2
23.0
7.4
22.0
7.4
13.5
4.6
14 MARTIN HORSLEY Ipswich BMX Club E 128.9 27.4 128.9 101.5 11.0
4.4
22.0
7.4
19.5
4.2
18.5
3.4
19.0
3.4
11.5
4.6
15 RUSSEL COLLINS Braintree BMX Racing Club E 127.1 27.6 127.1 99.5 - - 27.0
8.2
25.5
7.4
30.0
7.4
17.0
4.6
16 WESLEY CUSHING Royston Rockets BMX Racing Club E 119.9 26.4 119.9 93.5 - 23.0
7.4
18.5
4.2
27.0
7.4
25.0
7.4
-
17# PETER GORDON Norwich Flyers BMX Racing Club E 111.7 20.2 111.7 91.5 - - 36.0
8.2
- 35.0
7.4
20.5
4.6
18 BRYAN GRUMBLE Ipswich BMX Club E 110.0 24.0 110.0 86.0 17.0
4.4
24.5
7.4
13.5
4.2
20.0
3.4
- 11.0
4.6
19# STEVEN HATCH Royston Rockets BMX Racing Club E 107.5 16.0 107.5 91.5 - - - - 49.5
7.4
42.0
8.6
20# STEVEN ROGERS Ipswich BMX Club E 98.2 24.2 98.2 74.0 - - 24.5
8.2
- 26.0
7.4
23.5
8.6
21 ALYX FOREMAN Royston Rockets BMX Racing Club E 89.5 19.0 89.5 70.5 - 15.5
3.4
12.0
4.2
17.0
3.4
18.0
3.4
8.0
4.6
22# TERESA CHALLIS Braintree BMX Racing Club E 87.9 20.4 87.9 67.5 22.0
8.4
- - - 28.0
7.4
17.5
4.6
23# TOM WEBB Ipswich BMX Club E 81.2 20.2 81.2 61.0 - - 21.0
8.2
- 21.5
7.4
18.5
4.6
24# LEAH PEARSON Peterborough Phantoms BMX Club E 74.5 17.0 74.5 57.5 25.5
8.4
- - - - 32.0
8.6
25# JEN CANNONS Braintree BMX Racing Club E 66.5 16.0 66.5 50.5 12.5
4.4
22.0
7.4
16.0
4.2
- - -
26# DARREN PUTLAND Milton Keynes BMX Racing Club E 62.6 8.6 62.6 54.0 - - - - - 54.0
8.6
27# PAUL MAIDMENT Peterborough Phantoms BMX Club E 58.4 8.4 58.4 50.0 50.0
8.4
- - - - -
28# SHELTON PELL Royston Rockets BMX Racing Club E 56.3 11.8 56.3 44.5 16.0
4.4
28.5
7.4
- - - -
29# DANIEL GILBERT Braintree BMX Racing Club E 52.4 8.4 52.4 44.0 44.0
8.4
- - - - -
30# CHRISTOPHER POTTER Braintree BMX Racing Club E 50.9 8.4 50.9 42.5 42.5
8.4
- - - - -
31# DAVID KEANE Braintree BMX Racing Club E 50.4 7.4 50.4 43.0 - - - 0
0
43.0
7.4
-
32# ROB HAYNES Ipswich BMX Club E 38.4 8.4 38.4 30.0 30.0
8.4
- - - - -
33# THOMAS GILES Norwich Flyers BMX Racing Club E 34.9 7.4 34.9 27.5 - 27.5
7.4
- - - -
34# KYRYLL BURKYNSKYY Club Unknown 31.9 8.4 31.9 23.5 23.5
8.4
- - - - -
35# ISABEL POTTER Braintree BMX Racing Club E 28.9 8.4 28.9 20.5 20.5
8.4
- - - - -
36# KELLY MCKAY Club Unknown 21.4 4.4 21.4 17.0 17.0
4.4
- - - - -
37# ALISON PARRISH Royston Rockets BMX Racing Club E 12.9 4.4 12.9 8.5 8.5
4.4
- - - - -
-# PAUL MOUNSEY Milton Keynes BMX Racing Club E 0 0 0 0 0
0
- - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 4 of rounds 1-6 to qualify.
Best Of is Best 6 results from rounds 1-6


Top of Report